17 czerwca 2024

Starsze gry w dzisiejszym świecie

Każdy gracz ma inną definicję tego co to jest „starsza gra”, dla jednych są to gry już kilkuletnie, a dla innych gry które przekroczyły 10 lat. Nie wdając się w szczegóły raczej każdy zgodzi się, że do starszych gier należą gry z konsol starej generacji jak PSX,PS2, czy jeszcze starszych jak NES,SNES,N64, SEGA Saturn czy chociażby nieco mniej popularny w Polsce Dreamcast.

Gry jako rozrywka a rozwój

O ile założenie gier pozostało takie samo do dziś – mają być źródłem rozrywki, a w dzisiejszych czasach można jeszcze dodać źródłem zarobku i to nie tylko twórców, o tyle inne aspekty uległy zmianie. Przede wszystkim technologia się rozwinęła, co podkreślili redaktorzy portalu zajmującym się również technologią – https://www.polemika.pl/. Co naturalne i oczywiste zmieniła się grafika widać duży postęp miedzy poszczególnymi generacjami szczególnie tymi starszymi, obecnie grafika się poprawia, ale nie w tak dużym stopniu. Gry mają autozapisy i ręczne zapisy o czym gracze z NES czy SNES mogli tylko pomarzyć, może nie dotyczy to wszystkich gier, ale ogólnie rzecz biorąc gry są dziś łatwiejsze między innymi też przez częste zapisy.

Wciąż są fani starych gier

Nawet jeśli stare gry nie generują już przychodów, to wcale nie są martwe, wciąż jest wielu graczy, którzy z nostalgią wracają do swoich ulubionych starszych tytułów. Poza tym obecnie trwa moda na odświeżanie starych klasyków, dzięki czemu zyskują drugie życie. Gry zawsze były źródłem rozrywki, ale obecnie urosło to do olbrzymich rozmiarów, a dodatkowo jest to też hobby na którym niektórzy zarabiają i to nie małe pieniądze, co jeszcze w czasach chociażby PSX, PS2 niewielu sobie wyobrażało, a właściwie było to w sferze marzeń graczy – „chciałbym zarabiać na grach”.