24 lipca 2024

O trybie multiplayer w grach

Tryb multiplayer jest obecnie chyba najważniejszym trybem w grach. Bez niego żadna gra nie odniosłaby sukcesu na rynku gier. Niektórzy twórcy bardziej kładą nacisk właśnie na ten tryb niż na tryb dla pojedynczego gracza czyli singleplayer. Dawnej gry nie posiadały rozrywki wieloosobowej, ale i tak tryb dla pojedynczego gracza przyciągał na długie godziny do monitora.

Rozwój trybu multiplayer

Tryb multi zaczął się rozwijać wraz z rozwojem Internetu, który obecnie w krajach rozwiniętych jest czymś normalnym jak telewizor czy odkurzacz. Tryb wieloosobowy jak nazwa sugeruje umożliwia wirtualną rozrywkę z wieloma graczami jednocześnie, ilość graczy uzależniona jest od trybu gry i serwera. Na przykład można znaleźć serwery dla 8, 16, 32, 64, a nawet więcej graczy. Warto dodać, że gra z innymi osobami poprawia np. nasze umiejętności interpersonalne, co zostało udokumentowane badaniami opublikowanymi na portalu www.naukowe.pl. Większość graczy kupuje niektóre tytuły wyłącznie dla rozrywki wieloosobowej, a czasami kampania dla pojedynczego gracza nie zostaje nawet sprawdzona. Inni gracze często traktują tryb singleplayer jako trening przed ich głównym celem jakim jest multiplayer.

Tryb wieloosobowy

Mimo, że tryb wieloosobowy jest coraz bardziej popularny i dostarcza wiele rozrywki wciąż są gracze głównie starszej daty pamiętający jeszcze czasy Nintendo, którzy tryb wieloosobowy jako dodatek w który od czasu do czasu zagrają, ale prawdziwą wartość stanowi dla nich tryb singleplayer, jednak tacy gracze są „na wyginięciu”. Gry są tworzone po to, aby być źródłem rozrywki i aby dostarczały radości, odprężały człowieka po ciężkim dniu i na chwile pozwoliły oderwać się od szarej rzeczywistości, dlatego nie ma znaczenie czy ktoś woli tryb single czy multi ważne jest, aby przy grze dobrze się bawił.