19 kwietnia 2024

Punk Wars – krótka recenzja gry

Intrygująca gra strategiczna oferująca spójne uniwersum łączące w sobie cztery różne konwencje postapokaliptyczne. Co oferuje tytuł opracowany przez polskie studio Strategy Forge?

Czym jest Punk Wars?

Najprościej ujmując jest to strategia turowa umieszczona w świecie postapo. Oryginalne uniwersum łączy w sobie dieselpunka, steampunka, atompunka i klimaty postapokaliptyczne.

Prosta fabuła Punk Wars

Cywilizacja upadła, a na jej gruzach powstają nowe społeczności tworzone przez wojowniczych nomadów. Każda frakcja opiera się na odmiennej technologii i walczy o przejęcie dominacji w postapokaliptycznym świecie ogarniętym chaosem.

Mechanika gry

Rozgrywka rozpoczyna się od wybrania jednej z kilku dostępnych frakcji. Każda z nich opiera się na innej technologii, co przekłada się na całkowicie odmienny styl prowadzenia bitew oraz rozwoju. Standardowo zadaniem gracza jest sterować całością w ten sposób, aby jak najszybciej rozwijać swoje wojska i zdominować świat.

Drugim aspektem jest konieczność podejmowania istotnych decyzji mających wpływ na rozwój technologiczny, społeczny i militarny. Nie można zapomnieć także o pozyskiwaniu niezbędnych do przetrwania surowców, takich jak chociażby woda.

Punk Wars oferuje klasyczny widok z góry z trójwymiarową grafiką. Dzięki temu w przyjemny sposób można prowadzić swoje oddziały do turowych bitew. Gracz musi pamiętać o silnych oraz słabych stronach swoich jednostek, aby w pełni wykorzystać ich potencjał. Ciekawym rozwiązaniem jest także system rozwoju żołnierzy – podczas rozgrywki zdobywają oni doświadczenie oraz uczą się nowych umiejętności.

Grafika oraz ścieżka dźwiękowa

Oprawa graficzna utrzymana została na przyzwoitym poziomie, który z pewnością przypadnie do gustu fanom klimatów postapokaliptycznych. Najbardziej urzekającym są starannie dopracowane modele jednostek oraz budynków.

Ścieżka dźwiękowa równie dobrze podkreśla steampunkowy charakter uniwersum. Dobre głośniki zapewnią wyjątkowe wrażenia.

Wady i zalety Punk Wars

Chociaż gra ogólnie jest przyjemna, to nie doczekała się wysokich not. Z pewnością znaczący wpływ na to miał fakt, że Punk Wars oferuje jedynie tryb gry single player.
Niezadowolenie może budzić również fakt, że kampania, na której opiera się gra, jest wyjątkowo krótka i wymaga niewiele czasu na przejście całości. To samo dotyczy rozwoju technologicznego frakcji oraz nauki. Drzewko umiejętności można zamknąć na długo przed ukończeniem gry. W efekcie ostatnie godziny rozgrywki polegają już jedynie na prowadzeniu bitew, co wielu osobom może nie przypaść do gustu.
Zdecydowanie zbyt mało jest elementów strategicznych. Chociaż podążanie po trupach do celu oraz bitwy czterech jednostek robią wrażenie, to teren nie ma większego wpływu na ich zachowanie. Mapy dostępne w grze nie pozwalają również na przeprowadzanie licznych, bardziej skomplikowanych manewrów taktycznych.

Na szczęście nie jest tak źle. Punk Wars ma również wiele zalet. Pobudzająca jest konieczność właściwego ustawiania jednostek, aby pokonać wrogą armię. Istotne jest umożliwienie medykom, aby mogli bezpiecznie dostać się do rannych żołnierzy poza linią frontu.
Grafika oraz wyraźny klimat steampunkowy także robią dobrą robotę sprawiając, że chętnie spędzi się w rozgrywce trochę czasu.

Nadnaturalne zdolności które Pomogą ci Przetrwać Gra Borderlands 3

Podsumowanie

Punk Wars jak na grę strategiczną z pewnością oferuje zbyt mało możliwości taktycznych zagrywek (ograniczone pole manewru jednostek latających, brak wpływu terenu na jednostki czy mały wybór jednostek). Studio Strategy Forge wydało grę, która wielu osobom przypadnie do gustu, ale zazwyczaj będzie to dość krótka fascynacja.