20 maja 2024

Dying Light 2 – podsumowanie wiadomości o słynnej grze polskiego studia

Dying Light jest jedną z najpopularniejszych gier o zombie ostatnich lat. Teraz nadeszła kontynuacja, która spędziła sen z powiek fanom tytułu.

Czym jest Dying Light?

Jest to wyjątkowo ambitny projekt, za którego stworzeniem stoi polskie studio Techland. Za sukcesem tytułu stoi nie tylko popularna tematyka zombie, ale również wciągająca fabuła, rewelacyjny gameplay, dopracowana w każdym szczególe mapa oraz system intuicyjnego sterowania i systemu poruszania postacią, który dodatkowo wzbogacił walkę oraz ucieczki przed hordami nieumarłych sprawiając, że te wyglądają jak wyjęte z najlepszych produkcji kinowych.

Akcja Dying Light 2

Długo wyczekiwana kontynuacja tytułu uwielbianego przez graczy i krytyków w końcu stała się rzeczywistością. Akcja rozgrywa się 15 lat po wydarzeniach znanych z pierwszej części Dying Light, a głównym bohaterem jest Aiden Caldwell. Przeniesienie fabuły rozgrywki do przyszłości pozwoli graczom spojrzeć na wybuch epidemii zombie ze znacznie szerszej perspektywy i lepiej zrozumieć to wyjątkowe uniwersum.

Mechanika rozgrywki

System przemieszczania się postaci w Dying Light 2 został rozbudowany. Oznacza to, że pojawiły się nowe ruchy możliwe do wykonania, a jednocześnie rozgrywka stałą się szybsza i bardziej wymagająca.

Dynamika została również dodana do systemu walki opierającego się na broni białej, a także łukach i kuszach. Miłym dodatkiem jest fakt, że dobrze znana fanom linka z hakiem służąca do wspinaczki znalazła swoje zastosowanie również podczas walki. Jedynym wyjątkiem od braku broni palnej jest strzelba, którą można własnoręcznie stworzyć. Warto mieć jednak na uwadze, że jej żywotność będzie bardzo krótka.

Czas poświęcony na przejście Dying Light 2

Główna kampania nie jest niestety zbyt długa. Wystarczy zaledwie 20 godzin, aby przejść ją w całości. Większy nacisk został położony na zadania poboczne oraz dodatkowe historie, które wydłużają zabawę do około 60 godzin.

System wyborów oraz rozwoju postaci

W Dying Light 2 pojawiły się aspekty klasycznego RPG. Postać rozwija się i zmienia podczas rozgrywki, a od podejmowanych decyzji zależy niemal wszystko. Według Techlandu istnieje bardzo mała szansa na to, że dwóch graczy odtworzy taką samą historię.

Wybory podejmowane przez gracza mają drastyczny wpływ nie tylko na samego bohatera, ale także na otoczenie, postacie niezależne (NPC) czy wpływy frakcji w miastach. Można tu wyróżnić trzy główne stopnie wpływające na rozgrywkę.

W pierwszym z nich skupiono się na głównej fabule, a kluczowe wybory wpływają na rozwój fabuły oraz zakończenie gry.

Drugi stopień to decyzje podejmowane podczas misji, a konsekwencje tych wyborów są odczuwalne jedynie podczas tych konkretnych zadań. Mimo to kosmetycznie wpływają one na cały świat gry.

Ostatnim stopniem są decyzje wpływające na frakcje oraz miasta. Wybory gracza przechylają szalę zwycięstwa poszczególnych frakcji i to od nich zależy, która grupa przejmie strategiczne punkty miasta. To z kolei w drastyczny sposób odmienia rozgrywkę.

Mapa Dying Light 2

Techland w drugiej części swojej gry oddaje graczom czterokrotnie większą mapę niż w pierwowzorze. Przedstawiony świat jest niezwykle ciekawy i wciągający, a jego odkrywanie przynosi czystą satysfakcję. Nie brakuje również licznych losowych wydarzeń. Warto wziąć pod uwagę, że wygląd świata w Dying Light 2 w znacznej mierze zależy będzie od decyzji podejmowanych przez gracza.

Platformy

Techland postanowił nie powielać problemów znanych z Cyberpunk 2077 i starannie zoptymalizował grę pod kątem PC, Playstation 4, Playstation 5, Xbox One oraz Xbox Series X/S. Dzięki temu posiadacze starszych konsol również mogą cieszyć się płynną rozgrywką Dying Light 2.
Mimo wszystko warto pamiętać, że lepsze komputery stacjonarne oraz PS5 i Xbox Series X zagwarantują lepszą oprawę dźwiękową i graficzną w postaci rozdzielczości 4K przy 60 FPS oraz z ray tracingiem. Niestety funkcje te nie są dostępne w PS4 oraz Xbox One.

Gra GTFO Recenzja Dla Lubiących Tajemnicze Wydarzenia Gra Stworzona z Pasji